Kutinska tehnička kultura –ZTK Kutina/Foto video klub Kutina bio je suradnik organizatoru sjajne baštinske priče Klubu Jump Kutina, koja je suhozidnom baštinom povezala: Muzej grada Šibenika, Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilište u Zadru, Centar za posjetitelje Natura 2000 Garešnica – OŠ Garešnica, Narodnu knjižnicu i čitaonicu Lipovljani – OŠ Josipa Kozaraca Lipovljani, OŠ Banova Jaruga, OŠ Vladimira Vidrića Kutina, OŠ Sirač, OŠ Vladimira Nazora Daruvar.
Dr. sc. Jadran Kale iz Muzeja grada Šibenika priredio je znanja iz baštine primorskog kraja u govornom
obliku, ali i praktičnom. Donio je maketu bunje, koju su, a nakon uvodnih predavanja nadahnutih i krajem u kojem se baštinska radionica zatekla, gradile vrijedne ruke svih osnovnoškolaca. A bilo ih je više od 200 u tri dana ove iznimne suhozidne turneje održane u mjesecu studenom.
Centar za posjetitelje Natura 2000 Garešnica, pod vodstvom ravnateljice Margarete Miloš, upriličio je i predstavljanje knjige dr. sc. Jadrana Kale Vodič kroz suhozidnu baštinu Šibensko – kninske županije,
sedamnaesto po redu, a kojemu se dešava i drugo, dopunjeno izdanje. Radionički dio u Centru ostvaren je suradnjom garešničke osnovne škole i učiteljica Marine Vitez i Željke Bošnjak.
Lipovljanci osnovnoškolci pod vodstvom učiteljice Ksenije Dokmanić radionicu su dočekali u okrilju knjiga. Riječju ravnateljice Narodne knjižnice i čitaonice Lipovljani Marite Štelma, gostu stručnjaku, prenesen je i dio opisa Lipovljana kao multinacionalne sredine, bogate prirodne baštine, a u ovom slučaju najzanimljivijih Kozarčevih šuma.
Za vrijeme boravaka na moslavačkoj ruti ove baštinske turnje, u dvorištu ZTK Kutina, a ispred makete Sunca, dr. sc. Jadran Kale povjerio nam je da je svoja prva predavanja, još kao šibenski učenik, održao temom astronomije. I zato što smo bili u dvorištu tehničke kulture i iz dubokog razumijevanja pozitivnih poticaja u djetinjstvu – sjajna je slika prvih koraka u tehničkoj kulturi otisnutih u vrsnim profesionalnim karijerama.
Kutinska i banovljanska veza suradnje prof. fizičke kulture Kristina Mikuličić i mag. cin. Jelena Čavlina odvijanje radionice upriličile su u sportskim dvoranama škola, ponovno jasna veza sporta – u svemu. Naime, za izgraditi bunju treba dobra kondicija i koordinacija pokreta, ali i dobar timski rad.
Za suradnju slavonskog dijela puta suhozidne turneje pobrinula se mag. edu. hist. art. Majana Štor (također odrastala u okrilju tehničke kulture, daruvarske). Prvo gostovanje održalo se u gostoprimstvu siračke osnovne škole, ravnateljice Tihane Tukara i učiteljice Manuele Varat. Drugo se održalo u daruvarskoj osnovnoj školi Vladimira Nazora i vrijednom razredu učiteljice Andreje Žuger.
Kulturna baština kao temelj i kako poveznice tih temelja možemo pronaći u svemu što nas okružuje, ali i u odnosima među ljudima; ovaj suhozid suradnje ne bi bio ostvariv bez puno entuzijazma svih uključenih, a koji su prepoznali kvalitetu, potrebu i priliku. I najvažnije – potpunu posvećenost predavanjima i izgradnji bunje svih angažiranih učenika.
Naučili i potvrdili: sve što u duhu sliči suhozidu – kamenje odabrano i povezano bez veziva, a složeno sa svrhom i da traje desetljećima, doista ima mogućnost što trajnije vrijednosti. Možemo li i personificirati suhozide? Možemo:)
📷 Jadran Kale
Vodič kroz suhozidnu baštinu Šibensko – kninske županije
#suhozidniVodič
Video predavanje dr. sc. Jadran Kale Inteligentni kamen/ Festival znanosti Šibenik
Kartonski model bunje Jurković za isijecanje, autora Borisa Čelara, izdanje Muzeja grada Šibenika
http://muzej-sibenik.hr/doc/2020/Bunja-Jurkovica-papirnata-maketa.pdf
📷🖋️Marijana Kapetanović